Strateji Xartiya -Tarixi sənəd
ABŞ-ın vitse-prezidenti Cey Di Vensin Azərbaycana səfəri iki ölkə münasibətlərində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.
Bu səfər çərçivəsində imzalanmış Strateji Xartiya Azərbaycan–ABŞ əlaqələrinin daha sistemli və uzunmüddətli əsaslar üzərində qurulacağını göstərir.
Sənəd yalnız siyasi dialoqun deyil, həm də iqtisadi, enerji, təhlükəsizlik və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişlənməsinə xidmət edir.
Strateji Xartiyanın tarixi əhəmiyyəti ondadır ki, bu sənəd tərəflər arasında qarşılıqlı etimadı və tərəfdaşlığı daha da möhkəmləndirir.
Azərbaycan regionun aparıcı dövləti kimi Cənubi Qafqazda sabitliyin və təhlükəsizliyin təmin olunmasında mühüm rol oynayır.
ABŞ isə qlobal güc olaraq regionda davamlı inkişaf və sülh proseslərinə dəstək verir. Bu baxımdan imzalanan sənəd iki ölkənin maraqlarının üst-üstə düşdüyünü nümayiş etdirir.
Danışıqlar zamanı enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat dəhlizləri və regional əməkdaşlıq məsələləri xüsusi diqqət mərkəzində olmuşdur.
Azərbaycanın enerji resurslarının Avropa və dünya bazarlarına çıxarılması məsələsində ABŞ-ın dəstəyi strateji əhəmiyyət daşıyır.
Eyni zamanda, alternativ enerji və yaşıl texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri də müzakirə edilmişdir. Bununla yanaşı, təhlükəsizlik və müdafiə sahəsində tərəfdaşlıq da prioritet istiqamətlərdən biridir. Regional sabitliyin qorunması, terrorizmlə mübarizə və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərində birgə fəaliyyət iki ölkə arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə səbəb olur.
Nəticə etibarilə, vitse-prezidentin səfəri və imzalanmış Strateji Xartiya Azərbaycan–ABŞ münasibətlərində yeni səhifə açır. Bu hadisə yalnız diplomatik əhəmiyyət daşımır, həm də regionda uzunmüddətli sülh və inkişaf üçün mühüm zəmin yaradır. Tarixi xarakter daşıyan bu səfər gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm təməl rolunu oynayır.