11 fevral 2026-cı il. Bu gün ölkəmiz üçün çox önəmli bir hadisənin şahidi olduq. ABŞ-ın Vitse-prezidenti Cey. Di. Vensin Bakıya gəlişi və Prezident İlham Əliyevin mətbuata verdiyi bəyanat göstərdi ki, Azərbaycan artıq dünya nəhəngləri ilə tamamilə yeni, daha güclü bir mərhələyə qədəm qoyur.
Mən bu görüşün əsas məqamlarını və dövlət başçımızın vurğuladığı vacib mesajları sizinlə bölüşmək istəyirəm:
1. Yeni Administrasiya ilə Güclü Ünsiyyət
Prezident İlham Əliyev xüsusi olaraq qeyd etdi ki, biz Tramp-Vens administrasiyasının Azərbaycana qarşı göstərdiyi müsbət və dostyana münasibəti çox yüksək qiymətləndiririk. Bu, sadəcə diplomatik bir söz deyil; bu, iki ölkə arasında real etimadın göstəricisidir. Bu dəstəyə görə onlara minnətdarıq.
2. ABŞ ilə Strateji Tərəfdaşlıq – Bizim Üçün Şərəfdir
Dünyanın ən qüdrətli dövləti olan Amerika Birləşmiş Ştatları ilə "strateji tərəfdaş" olmaq hər ölkəyə nəsib olmur. Prezident bildirdi ki, bu tərəfdaşlıq bizim üçün böyük bir şərəfdir. Bu əməkdaşlıq təkcə siyasətdə deyil, həm də iqtisadiyyatda, təhlükəsizlikdə və enerjidə yeni qapılar açır.
3. Tarixi Səfər və Strateji Xartiya
Vitse-prezident Vensin səfəri zamanı imzalanmış Strateji Xartiya Azərbaycan-ABŞ əlaqələrini keyfiyyətcə yeni müstəviyə qaldırır. Prezident bu xüsusda vurğuladı ki, "Vitse-prezident Vensin bugünkü səfəri imzalanmış Strateji Xartiya, danışıqların mahiyyəti baxımından tarixidir". Bu sənəd sadəcə bir kağız parçası deyil, iki dövlətin növbəti onilliklər üçün müəyyən etdiyi əməkdaşlıq platformasıdır.
Xartiya təhlükəsizlik sahəsində koordinasiyanı, terrorizmə qarşı birgə mübarizəni, bərpa olunan enerji sahəsində investisiyaları və qarşılıqlı humanitar əlaqələri əhatə edir. Bu, Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlər sistemində nə dərəcədə əhəmiyyətli bir oyunçuya çevrildiyini dünyaya nümayiş etdirir..
4.Bakı İqtisadi Rayonu: İnnovasiya və Paytaxtın Yüksəlişi
Paytaxtın bütün rayonları – Yasamal, Binəqədi, Nərimanov, Xəzər, Qaradağ, Xətai, Sabunçu, Nizami, Səbail, Suraxanı, Nəsimi və Pirallahı – bu əməkdaşlıqdan birbaşa bəhrələnəcəkdir. Xüsusilə Qaradağda yaradılan azad iqtisadi zonalar, Səbail və Nəsimidəki maliyyə mərkəzləri, Pirallahıdakı yüksək texnologiyalar parkı ABŞ şirkətləri üçün cəlbedici mərkəzlərə çevrilir. Bu, minlərlə yeni iş yeri və müasir idarəetmə standartlarının tətbiqi deməkdir.
5.Naxçıvan İqtisadi Rayonu: Blokadadan Qlobal Logistikaya
Naxçıvan Muxtar Respublikası bu strateji tərəfdaşlığın mərkəzi nöqtələrindən biri olacaq. Naxçıvan şəhəri, Şərur, Babək, Ordubad, Culfa, Kəngərli, Şahbuz və Sədərək rayonları "Zəngəzur dəhlizi" və digər regional logistik layihələr çərçivəsində ABŞ-ın diqqət mərkəzindədir. Naxçıvanın "yaşıl enerji" zonasına çevrilməsi planı ABŞ-ın bərpa olunan enerji şirkətləri üçün böyük perspektivlər açır. Bu, qədim diyarımızın iqtisadi blokadadan tamamilə çıxaraq beynəlxalq ticarət qovşağına çevrilməsi deməkdir.
6.Bu Görüş Bizim Üçün Nə Deməkdir?
Bu dostluq və əməkdaşlıq mühiti ölkəmizin hər bir guşəsinə öz müsbət təsirini göstərəcək. Bakıdan tutmuş Naxçıvana qədər hər bir rayonumuz bu inkişafdan bəhrələnəcək:
1) Bakı və ətrafı: Yasamal, Binəqədi, Nərimanov, Xəzər, Qaradağ, Xətai, Sabunçu, Nizami, Səbail, Suraxanı, Nəsimi və Pirallahı rayonlarında yeni investisiya və iş yerlərinin yaranması üçün böyük imkanlar yaranır.
2) Naxçıvan Muxtar Respublikası: Naxçıvan şəhəri, Şərur, Babək, Ordubad, Culfa, Kəngərli, Şahbuz və Sədərək rayonları da bu strateji əməkdaşlığın gətirdiyi iqtisadi canlanmadan öz payını alacaq. Bakının mərkəzindən tutmuş Naxçıvanın ən ucqar kəndinə qədər hər bir vətəndaşımız bu cür qlobal əməkdaşlıqların gətirəcəyi sabitliyi və iqtisadi canlanmanı hiss edəcək. Mən inanıram ki, Azərbaycan və ABŞ arasındakı bu dostluq regionumuzda sülhün və tərəqqinin əsas təminatçılarından biri olacaq
Bir sözlə, bu gün atılan addımlar Azərbaycanın gələcəyini daha parlaq, xarici siyasətimizi isə daha sarsılmaz edir.
Sonda qeyd etmək istəyirəm ki, ABŞ kimi nəhəng bir dövlətlə qurulan bu yeni və səmimi strateji tərəfdaşlıq Azərbaycanın beynəlxalq arenadakı çəkisini daha da artırır. Prezident İlham Əliyevin bu görüşdə vurğuladığı məqamlar sadəcə siyasi bəyanat deyil, ölkəmizin gələcək inkişafı və təhlükəsizliyi üçün atılan çox böyük bir addımdır.