QÜDRƏTLİ TƏRƏFDAŞLIQ VƏ GƏLƏCƏYƏ BAXIŞ
Tarix sadəcə keçmişdə baş vermiş hadisələrin xronologiyası deyil, həm də gələcəyi düzgün qurmaq üçün bir bələdçidir. Bu gün biz müstəqil Azərbaycanın dövlətçilik salnaməsini yazarkən, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə tutduğu mövqe və qurduğu diplomatik əlaqələr hər birimiz üçün qürur mənbəyidir. Bir tarix müəllimi kimi, dərslərimdə şagirdlərimə hər zaman bir fikri aşılamağa çalışıram: Dövlətin gücü həm onun daxili birliyində, həm də dünyada özünə seçdiyi doğru müttəfiqlərdədir.
Bir tarixçi kimi keçmişə nəzər salanda görürük ki, dövlətlərin inkişaf yolu həm də onların qurduğu düzgün ittifaqlardan və beynəlxalq münasibətlərdən asılıdır. Bu gün Azərbaycanın xarici siyasətində mühüm yer tutan məsələlərdən biri, şübhəsiz ki, dünyanın ən qüdrətli dövləti olan Amerika Birləşmiş Ştatları ilə qurulan sıx əlaqələrdir. Mənim üçün böyük şərəfdir ki, dövlətimizin tarixində silinməz izlər qoyan belə bir mühüm və taleyüklü görüş haqqında öz ürək sözlərimi qələmə alıram.
Mən dərslərimdə şagirdlərimə həmişə deyirəm: Müasir dünyada güclü olmaq üçün həm öz köklərinə bağlı olmalı, həm də qlobal yeniliklərə açıq olmalısan. ABŞ ilə strateji tərəfdaşlığımız sadəcə siyasi bir addım deyil, bu, ölkəmizin gələcəyinə, iqtisadiyyatımıza və təhlükəsizliyimizə qoyulan böyük bir sərmayədir.
Niyə bu tərəfdaşlıq bizim üçün önəmlidir?
Enerji Təhlükəsizliyi: Azərbaycanın Avropanın enerji xəritəsindəki rolu ABŞ tərəfindən hər zaman dəstəklənib. Bu da bizim iqtisadi müstəqilliyimiz deməkdir.
Təhsil və İnkişaf
Bu gün məktəblərimizdə tətbiq edilən bir çox innovativ metodlar, texnoloji yeniliklər məhz bu tərəfdaşlıq sayəsində ölkəmizə gəlib çatır.
Sabitlik
Cənubi Qafqaz kimi mürəkkəb bir coğrafiyada ABŞ kimi nəhəng bir dövlətlə strateji tərəfdaş olmaq, regionda söz sahibi olmağımıza böyük kömək edir.
Bizim üçün dünyanın ən qüdrətli ölkəsi olan ABŞ ilə çiyin-çiyinə addımlamaq, strateji tərəfdaş olmaq həqiqətən böyük bir şərəf və məsuliyyətdir. Bu əlaqələr müstəqilliyimizin daha da möhkəmlənməsinə və Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artmasına xidmət edir.
Sülh və Sabitlik Naminə
Cənubi Qafqazın taleyi hər zaman mürəkkəb olub. Lakin Azərbaycanın balanslı və uzaqgörən xarici siyasəti, böyük dövlətlərlə qurduğu düzgün münasibətlər regionda sülhün qorunmasına xidmət edir. ABŞ-ın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə verdiyi dəstək bizim üçün hər zaman mühüm əhəmiyyət kəsb edib. Bu dəstək bizə imkan verir ki, bölgəmizdə sabitliyin qarantı olaq və işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda böyük quruculuq işlərini uğurla davam etdirək.
Tarixi Zərurət və Strateji Addımlar
Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra qarşısında duran ən böyük çətinliklərdən biri öz enerji resurslarını dünyaya çıxarmaq və beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminə inteqrasiya olunmaq idi. Məhz həmin dövrdə ABŞ-ın ölkəmizə verdiyi dəstək, Bakı-Tbilisi-Ceyhan kimi nəhəng layihələrin reallaşması Azərbaycanın iqtisadi müstəqilliyinin təməlini qoydu..
Təhsil və İnkişafın Yeni Üfüqləri
Mən bir pedaqoq olaraq, bu tərəfdaşlığın təhsil sahəsindəki meyvələrini hər gün müşahidə edirəm. Amerika ilə qurulan əlaqələr gənclərimiz üçün yeni üfüqlər açır. Müasir tədris metodları, mübadilə proqramları və texnoloji yeniliklər məhz bu sıx əməkdaşlığın nəticəsidir. Şagirdlərimiz bu gün dünyanın ən qabaqcıl elmi nailiyyətlərinə çıxış əldə edirlər.
Nəticə
Son olaraq qeyd etmək istəyirəm ki, strateji tərəfdaşlıq sadəcə dövlətlərarası münasibət deyil, həm də xalqların bir-birini tanıması və dəyərləndirməsidir. Biz Azərbaycan müəllimləri olaraq, gələcək nəsillərə bu dostluğun və əməkdaşlığın əhəmiyyətini izah etməyi özümüzə borc bilirik. Dünyanın ən qüdrətli ölkəsi ilə qurulan bu bağlar bizi daha da güclü edir və müstəqilliyimizin əbədi olmasına zəmin yaradır. Bir müəllim olaraq inanıram ki, yetişdirdiyimiz gənclər bu tərəfdaşlığın gətirdiyi imkanlardan yararlanaraq Azərbaycanı daha da işıqlı gələcəyə daşıyacaqlar. Biz birlikdə daha güclüyük!
Zaur Məmmədov adına 171 nömrəli tam orta məktəbin sinif otaqlarında yetişən gənclər sabahın diplomatları, mühəndisləri və elm adamları olacaqlar. Onlar bilməlidirlər ki, Azərbaycanın ABŞ kimi qüdrətli bir dövlətlə qurduğu strateji tərəfdaşlıq onların parlaq gələcəyinin təminatıdır. Biz gənclərimizi bu qlobal dünyanın bir parçası olmağa hazırlayırıq
Bir tarix müəllimi olaraq, şagirdlərimə qürurla anlatdığım bu hadisələr sübut edir ki, biz doğru yoldayıq. Güclü lider və sarsılmaz tərəfdaşlıq bizi daha böyük zirvələrə aparacaq.