Azərbaycan Karate Federasiyası son illərdə ölkədə karate idman növünün inkişafı və beynəlxalq uğurların artırılması istiqamətində ardıcıl fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Karate Federasiyası (AKF) prezidentinin köməkçisi, Federasiyanın mətbuat xidmətinin rəhbəri Vüsal Abdullaza “İki sahil” qəzetinə müsahibəsində ötən ilin nailiyyətləri, gənc karateçilərin psixoloji və fiziki hazırlıq sistemləri, regionlarda və məktəb-lisey mühitində həyata keçirilən sosial və təhsil layihələri, həmçinin qadın idmançıların dəstəklənməsi və 2026-cı il üçün nəzərdə tutulmuş strateji hədəflər barədə ətraflı söhbət açdı.
-Ötən il federasiya hansı uğurlara imza atdı və 2026-cı ilə hansı hədəflərlə qədəm qoyub?
-Azərbaycan Karate Federasiyası son illərdə ölkədə karate idman növünün inkişafı və beynəlxalq səviyyədə uğurlarının artırılması istiqamətində ardıcıl, sistemli və nəticəyönümlü fəaliyyət göstərir. 2025-ci il Federasiya üçün yalnız milli komandaların dünya və Avropa çempionatlarında uğurla çıxış etməsi ilə yadda qalmayıb, həm də ölkədə karate idmanının vahid sistem üzrə inkişaf etdirilməsi, regionlarda infrastrukturun gücləndirilməsi, gənc və qadın idmançıların yetişdirilməsi və məktəb-universitet mühitində karate idmanının təşviqi istiqamətində mühüm addımların atıldığı bir il olub.
AKF 1997-ci ildən fəaliyyət göstərən Azərbaycan Karate Federasiyaları Assosiasiyasının hüquqi varisi kimi formalaşmış, 27 iyul 2023-cü il tarixində isə adı dəyişdirilərək rəsmi olaraq Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alınmışdır. Bu status Federasiyaya ölkə ərazisində karate idman növü üzrə yeganə tanınan və akkreditə olunmuş qurum kimi fəaliyyət göstərmək imkanı verir. Dövlətin idman siyasətinə uyğun şəkildə tətbiq edilən vahid idarəetmə modeli karate idmanının ölkədə sistemli inkişafını təmin edir.
2025-ci ilin nəticələri: Dünya və Avropa çempionatlarında ümumilikdə 209 medal!
Beynəlxalq yarışlarda 2025-ci ilin nəticələri federasiyanın bu yanaşmasının uğurunu göstərir. AKF millisi dünya və Avropa çempionatlarında ümumilikdə 209 medal qazanmışdır. Bunlardan 112-si idman karatesinə (WKF) aiddir: 39 qızıl, 29 gümüş və 44 bürünc. Qalan medallar isə ənənəvi və kontakt üslublar üzrə əldə edilmişdir. Paralel olaraq, Federasiya dünyada qəbul olunmuş 20-dən artıq karate üslubunu vahid sistem daxilində inkişaf etdirərək ümumi karate camiəsində koordinasiyanı və intizamlı idarəetməni gücləndirmişdir.
2026-cı ilə Azərbaycan Karate Federasiyası bir sıra hədəflərlə qədəm qoyur. Bunlar arasında idman karatesi üzrə olimpik standartlara cavab verən idmançı hazırlığını daha da gücləndirmək, uşaq-yeniyetmə və gənclər üçün ehtiyat bazasını genişləndirmək, seçim və hazırlıq mexanizmlərini təkmilləşdirmək, beynəlxalq yarışlarda sabit nəticə verən milli komanda modelini dərinləşdirmək, regionlarda karate məktəbləri və klubların fəaliyyətinin dayanıqlığını artırmaq, həmçinin hakimlik, məşqçilik və idarəetmə sahələrində keyfiyyət standartlarını yüksəltmək prioritet məqsədlər kimi göstərilir.
-Gənc karateçilərin inkişafı və psixoloji hazırlıqda Federasiya hansı proqram və yenilikçi metodları tətbiq edir?
-Gənc nəsil idmançıların inkişafı Azərbaycan Karate Federasiyasının əsas prioritetlərindən biridir. Müasir idman tələbləri göstərir ki, yalnız fiziki hazırlıqla kifayətlənmək mümkün deyil; uğurlu nəticələr üçün texnika, taktika, psixoloji dayanıqlıq, bərpa və yarış idarəetməsi bir sistem daxilində həyata keçirilməlidir.
Bu məqsədlə Federasiya mərhələli hazırlıq modelini tətbiq edir. Bu model çərçivəsində uşaqlarda baza motor bacarıqları, yeniyetmələrdə texniki-taktiki sistem, gənclərdə isə yarış performansı mərhələli şəkildə inkişaf etdirilir. Döyüşlərin video-analizi və rəqəmsal müşahidə vasitəsilə səhvlər müəyyənləşdirilir, rəqiblərin taktiki modelləri öyrənilir və təhlil olunur.
Psixoloji hazırlıq blokunda yarış həyəcanının idarə olunması, motivasiya və özünənəzarət bacarıqlarının inkişafı, psixoloji davamlılığın artırılması, komanda ruhunun formalaşdırılması və liderlik bacarıqlarının gücləndirilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, bərpa və sağlamlıq yanaşması çərçivəsində yüklənmənin balanslaşdırılması, zədələrin profilaktikası, bərpa məşqləri və düzgün qidalanma vərdişlərinin formalaşdırılması xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılır.
Federasiya, həmçinin gənc idmançıların beynəlxalq təcrübə mübadiləsini təmin etmək üçün təlim-məşq toplanışları təşkil edir. Məsələn, Azərbaycan və Gürcüstan yığmalarının birgə toplanışları kimi düşərgələr onların bacarıqlarını və yarış hazırlığını artırır.
Bütün bu proqram və mexanizmlər Azərbaycan Karate Federasiyası tərəfindən vahid idarəetmə prinsipləri əsasında tətbiq olunur və gənc idmançıların “yarışa hazır” modelini formalaşdırmaq məqsədini daşıyır.