Azərbaycanın “Sülh Şurası”na ilk gündən üzv olması ölkəmiz üçün bir neçə istiqamətdə mühüm üstünlüklər yarada bilər.
Siyasi baxımdan, bu üzvlük Azərbaycanın beynəlxalq təşəbbüslərdə aktiv tərəf kimi çıxış etməsinə və qərarvermə prosesində iştirakına imkan verir ki, bu da mövqeyimizi gücləndirə bilər.
Diplomatik baxımdan, yeni platforma əlavə dialoq və əməkdaşlıq kanalı deməkdir. Bu, həm regional, həm də qlobal aktorlarla əlaqələrin genişlənməsinə və Azərbaycanın beynəlxalq statusunun artmasına xidmət edə bilər.
Təhlükəsizlik baxımından, münaqişələrin həlli və qarşısının alınması mexanizmlərində iştirak ölkənin maraqlarının müdafiəsinə, regional sabitliyin möhkəmlənməsinə əlavə imkanlar yarada bilər. Xüsusilə, Cənubi Qafqazda təşəbbüskar və vasitəçi rolunun güclənməsi mümkündür.
“Sülh Şurası”nın yaradılması beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturasına alternativ dialoq və vasitəçilik platforması kimi təsir göstərə bilər. Əgər qurum real siyasi iradə və praktik mexanizmlərlə fəaliyyət göstərərsə, münaqişələrin diplomatik yollarla həllinə əlavə töhfə verə və çoxtərəfli əməkdaşlığı gücləndirə bilər.
Lakin bu təşəbbüsün birbaşa olaraq NATO kimi hərbi-siyasi blokun rolunu zəiflətməsi qısa və orta perspektivdə real görünmür. NATO kollektiv müdafiə prinsipi əsasında fəaliyyət göstərən hərbi ittifaqdır və konkret təhlükəsizlik öhdəliklərinə malikdir.
Uzunmüddətli perspektivdə “Sülh Şurası”nın alternativ təhlükəsizlik platformasına çevrilməsi üzv ölkələrin siyasi çəkisindən, qərarların icra mexanizmlərindən və real təsir imkanlarından asılı olacaq. Daha real ssenari isə onun “United Nations” və NATO kimi mövcud qurumları əvəz etməkdən çox, onları tamamlayan siyasi-diplomatik mexanizm kimi çıxış etməsidir.
Ümumilikdə, Azərbaycanın bu platformada aktiv iştirakı həm regional təsir imkanlarını, həm də beynəlxalq nüfuzunu artıran əlavə strateji alət kimi qiymətləndirilə bilər.