Gürcüstanda işçi qüvvəsi çatışmazlığı əmək miqrasiyasını sürətləndirir.
“İki sahil” xəbər verir ki, bunu ölkənin Baş naziri İrakli Kobaxidze Parlamentdə keçirilən sorğu dinləməsində deyib.
Onun sözlərinə görə, 15 699 nəfər iş icazəsindən istifadə edir ki, bu da ümumi icazələrin 14,6%-ni təşkil edir.
Baş nazir bildirib ki, Gürcüstanda məşğulluq sektorunda ciddi işçi qüvvəsi çatışmazlığı mövcuddur və bu, ölkəyə əmək miqrasiyasının sürətlənməsinə səbəb olur. İş yaşayış icazəsi əsasən infrastruktur, tikinti və qonaqpərvərlik sahələrində istifadə olunur.
Kobaxidze həmçinin əlavə edib ki, 28 363 əcnəbi daimi yaşayış icazəsindən istifadə edir, bu isə bütün yaşayış icazələrinin 26,4%-ni təşkil edir. Daimi icazələr əsasən Gürcüstan vətəndaşının həyat yoldaşı, yetkinlik yaşına çatmayan uşaqları, valideynləri və ya son 10 ildə müvəqqəti icazə əsasında ölkədə yaşayan əcnəbilərə verilir.
Baş nazir qeyd edib ki, 10 726 nəfərə daimi yaşayış icazəsi, 5 658 nəfərə isə ailə birləşməsi məqsədilə icazə verilib. O vurğulayıb ki, əmək bazarında əcnəbi işçi qüvvəsinin olması olmadan bir çox infrastruktur və digər layihələrin həyata keçirilməsi mümkün olmazdı.
Kobaxidze həmçinin Gürcüstan Biznes Assosiasiyasının tədqiqatına istinad edərək bildirib ki, işçi qüvvəsinin çatışmazlığı biznesin üzləşdiyi əsas problemlərdən biridir və bu, ölkədə əmək miqrasiyasının əhəmiyyətini artırır.